Laboratorium Edukacji Artystycznej
Warsztaty Artystyczne
w ramach projektu Laboratorium Edukacji Artystycznej
Młodzież biorąca udział w projekcie nie tylko jest jego pomysłodawcą, ale również jego realizatorem i głównym odbiorcą wszelkich inicjatyw artystycznych. W naszym LABORATORIUM poznają arkana wiedzy z zakresu:
wiedzy o teatrze, tańca współczesnego, nowoczesnych form ruchu w teatrze oraz tańca inspirowanego kulturą ludową. Każdy z uczestników cyklu warsztatów, mógł uczestniczyć w szkoleniach prowadzonych przez wykwalifikowanych i dyplomowanych choreografów, aktorów, plastyków które zostały uwiecznione na dokumentacji fotograficznej projektu i wykorzystane przy realizacji ”wystawy projektowej”. To nasz pomysł na przykład edukacji pozaformalnej, która angażuje młodzież w szereg licznych działań artystycznych w przyjaznej, pełnej otwartości i tolerancji atmosferze. Młodzież dzięki tej inicjatywie rozwija swoje umiejętności miękkie m.in.: kreatywność, zdolność komunikacji, zarządzanie czasem, radzenie sobie ze stresem oraz umiejętności liderskie, które sprawiają, że staje się ona bardziej śmiała w działaniach. Kompetencje twarde naszego projektu to przede wszystkim umiejętności mierzalne, który każdy z beneficjentów projektu pozyskał aktywnie uczestnicząc w warsztatach artystycznych.
Warsztaty artystyczne - ornamentyka ludowa na szkle
Dzięki zatrudnieniu i zaangażowaniu trenerów z zakresu wiedzy artystycznej młodzież zdobyła konkretne kompetencje specjalistyczne oraz wiedzę merytoryczną, którą łatwo zweryfikować, zmierzyć i ocenić. Pomysł na zorganizowanie warsztatów plastycznych inspirowanych ludową ornamentyką Polski i Ukrainy, to niebywała okazja na poznanie kultury i sztuki obu krajów. To również okazja do wspólnego odkrywania korzeni, inspiracji, twórczości ludowej posiadającej kulturowe walory artystyczne. Warsztaty dla obu grup odbyły się w ramach działań w projekcie, a ich realizacją zajęły się Joanna Słoń i Sylwia Wójcik.
Młodzież mogła samodzielnie wykonać malowany witraż, poznać technikę jego wykonania oraz metodykę pracy. Warsztaty obejmowały dwa spotkania obu grup młodzieży.










Warsztaty artystyczne -
tworzenie scenografii
Tworzenie scenografii jest procesem kreowania przestrzeni od podstaw w dokładnie zaplanowany wcześniej sposób. Młodzież podczas zrealizowanych warsztatów miała za zadanie stworzenie elementów scenografii teatralnej do finalnego spektaklu w projekcie. Przy tworzeniu scenografii zaczynamy od zarysu koncepcji wydarzenia, aby spełnić oczekiwania określonej grupy odbiorców i odzwierciedlić klimat eventu. Młodzież samodzielnie wykonała liternicze elementy scenografii wykorzystując do tego dostępne materiały tekstylne i barwniki do tkanin. Warsztaty w ramach projektu poprowadziły Kinga Bielec i Anna Podsiedlik.
Powstałe w ten sposób elementy dekoracji były wykorzystane do końcowej scenografii wspólnego spektaklu.










Warsztaty artystyczne -
teatralne i choreograficzne
Warsztat artystyczne to wspólna inicjatywa obu grup młodzieży z Polski i z Ukrainy. To inicjatywa, która pozwoliła podnieść poziom ich kompetencji kluczowych, językowych, artystycznych a przede wszystkim społecznych i kulturowych. Taniec od zawsze był nośnikiem motywów typowych dla kultury, w której został stworzony. Projekt ”Laboratorium Edukacji Artystycznej -LEA” , to krótka antropologia tanecznej i teatralnej kultury ludowej, w której zaprezentowano również ludowe tańce wybranych regionów Polski i Ukrainy. To również pomysł dla młodych dorosłych na aktywizację zawodową w kierunku teatralno-tanecznym, na kreatywne i twórcze spędzenie czasu. Finalnym rezultatem projektu jest zorganizowane wspólne przedstawienie teatralno-tanecznego (show), które zostało zaprezentowane szerszej publiczności lokalnej we wrześniu. Warsztaty teatralne poprowadził Kamil Katolik, a choreograficzne Artur Fredyk. Młodzież podczas warsztatów miała okazję na większą integrację społeczną i kulturową. Warsztaty obejmowały trzy spotkania, podczas których przygotowano wspólny finalny spektakl.









